Google

Google Geleneksel Ödeme Seçeneklerini Öldürüyor

Bundan 250 yıl önce yazılmış kehanet kitaplarında ”Kart ile ödeme yapılacak” diye geleceğe yönelik tahminlerden haberiniz vardır. Sonrasında gelişen bankacılık sistemleri ve nüfus yoğunluğu sebebiyle hızlı ve etkileşimi basit olan ödeme seçenekleri hayatımıza girdi. Ekonominin çılgın büyüme isteği üzerine BitCoin gibi sanal paralar piyasaya çıktı.

Düzenlemeler ve geliştirilen teknoloji piyasasının önemini ortaya koyar koymaz. Google gibi küçük bir şirketin Yahoo! ve Bing gibi koca arama motorlarını devirdiğine şahit olduk.

Google bu durumun sonuna kadar gitmeyeceğini elde ettiği başarıların tecrübesiyle anladı. Uzay teknolojileri, GPS teknolojileri, Akıllı Telefon Projeleri, Sanal Görsellik gibi bir çok alanda hizmetlerini sürdürürken yeni bir devri başlatmak için kolları sıvadı.

Alışverişte, Google ile Ödeme Dönemi Başlıyor!

Deneysel ödeme diye adlandırdıkları bu ödeme sistemi ile telefonunuzda bulunan uygulama ile yüz tanıma sistemini kullanarak ödeme yapacaksınız. Bunu HOPİ, PARAKOD sistemlerine benzetebilirsiniz. Gerçi bizim ülkemizdeki bu sistemler genelde anlaşmalı firmalar ile indirim puanları vermeye yarıyor. Google’ın bunun ötesinde bir şey yapacağını düşünüyorum.

8 Şubat‘ta tanıtımını yapacakları bu uygulama ile hesabınızı senkronize ederek ödeme sisteminizi yapacak, hesap özetinizi göreceksiniz. Alışveriş Marketleri’nde hızlı ve kolay alışveriş sayesinde vakit kaybını azaltacaklarını söyleyen Google Yöneticileri geleceğe yönelik kendi banka hesaplarını oluşturacaklarınında ipucunu veriyorlar.

Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?

Günümüz teknolojisini 15 yıl geriden takip ettiğimizi varsayarsak yanlış bir yorumda bulunmuş olmayız. Fakat Serbest Ticaret Kanunları‘nı en hızlı yürürlüğe sokan ülkelerin başında geldiğimizi düşünürsek, Çok Uluslu Şirketler‘in bu atılımlarında o kadar gecikmeyeceklerini düşünüyorum.

Amazon da Buna Benzer Ödemeyi Başlatmıştı

Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi olan Amazon, Hands-Free diye adlandırılan ödeme planını geçen yıl müşterilerine sunmuştu.

Kaynak : http://www.theverge.com/2017/2/2/14483758/google-hands-free-payment-app-shut-down-android-pay

Yorum Yazın