Webmaster WordPress

WordPress’e Disqus Ekleme

disqus-logo

Türkçede ” Tartışma ” anlamına gelen Disqus WordPress için popüler yorum yapma eklentilerinden biridir. Disqus sunduğu özelliklerle sizi etkileyebilir.

Neden Disqus ?

WordPress standart yorum kısmını kullanan çoğu kişi için spam yorumlar oldukça can sıkıcı bir durum. Akismet spam yorumların bir nebzede önüne geçse tam olarak engelleyemiyor. Disqus kullanarak, tüm bu spam yorumlardan kurtulabilirsiniz. Yorumlar zamanla sitenizi yavaşlatacaktır Disqus ile bunun önüne geçebilirsiniz.

WordPress’e Disqus Nasıl Eklenir ?

WordPress sitenize Disqus yorum sistemini eklemek sandığınız kadar zor bir eylem değildir. Çok basit adımlarla Disqus’u sitenize ekleyebilirsiniz. Yapmanız gereken ilk şey, Disqus‘a giriş yapmak, eğer Disqus hesabınız yoksa hemen yeni bir hesap oluşturun.

Giriş yaptıktan sonra sağ üst menüde bulunan çark simgesinin üstüne tıklayın ve ” Add Disqus To Site ” butonuna tıklayın. Bu buton web siteniz ile bilgi almak için sizi bir form doldurmaya yönlendirecektir.

Siteye Disqus Eklemek

Siteye Disqus Eklemek

Site name: Site ile ilgili birşeyler yazabilirsiniz Örn: Cifttik.com / Teknoloji, Oyun
Choose your unique Disqus URL: Bu alana Disqus yönetici paneline ulaşabilceğiniz benzersiz bir Url bulmanız gerekiyor Örn: aliatabak
Category: Site kategorinizi Seçmeniz gerekiyor Örn: Teknoloji / Tech

Bu formu doldurup kayıt olduktan sonra, sizden bir platform seçmeniz istenecektir. Bu alanda WordPress üzerine tıklamanız gerekecektir. Ardından Disqus sizden WordPress sitesi için Disqus eklentisini indirmenizi isteyecektir. Eklentiye bu adresten ulaşabilirsiniz: Disqus Comment System

Daha sonra WordPress admin paneli üzerinde Ayarlar »Yorumlar yolunu izleyerek Disqus hesabınızla oturum açın.

disqus-giris

 

Sorunsuz bir şekilde giriş yaptıktan sonra Disqus sizden oluşturduğunuz benzersiz adresi seçmenizi isteyecektir.

Disqus Yükle

Disqus Yükle

Bu kadar. Sitenize başarıyla Disqus yorum sistemini eklediniz. Sitenizde herhangi bir yazıyı ziyaret ederek Disqus’u görebilirsiniz.

Disqus Yorumları Nasıl Denetlenir?

Benzersiz URL linkinizi kullanarak Disqus paneline ulaşabilir ve yorumları denetleyebilirsiniz.

Disqus Genel Ayarları Nasıl Yapılır ?

Öncelikle https://disqus.com/admin/ adresini ziyaret edin. Ardından header kısmında bulunan ” Settings “ sekmesine gidin.

Disqus Genel Ayarlar

Disqus Genel Ayarlar

Bu resimdeki alanları kendi isteğinize göre düzenleyebilir ve kaydedebilirsiniz.

Disqus Genel Ayarları Yapma

Disqus Genel Ayarları Yapma

Ardından “Community” sekmesinde bulunan birbirinden önemli ayarlar mevcut. Standart ayarları aşağıdaki görselde gösterdik bu görsel gibi düzenleyebilir yada isteğinize göre gerekli işlemleri uygulayabilirsiniz.

Disqus Önerilen Ayarlar

Disqus Önerilen Ayarlar

Community Kısmı Bilmeniz Gerekenler:

Guest Commenting: “Allow guests to comment”i aktifleştirirseniz ziyaretçilerin isim ve e-mail yazarak yani herhangi bir kullanıcı girişi yapmaksızın yorum bırakabilmesine izin verirsiniz.

Pre-moderation: Sitenize yorum bırakan ziyaretçilerin onay alarak veya almadan site üzerinde yayınlanıp yayınlanmamasını ayarlıyorsunuz. Eğer “None” kısmını seçerseniz ziyaretçilerin yazdığı yorum sizden onay almadan eklenecektir. “Non-verified” seçerseniz e-posta adresi önceden güvenilir adreslere sizin tarafınızdan eklenmişse onaysız eklenir. “All” seçili ise tüm yorumlar sizin onaylamanızı bekler.

Links in Comments: “Comments containing links must be approved before they are published” Önemli bir nokta olan yorumlarda link kısmı eğer bunu aktifleştirirseniz yorumlarda link varsa yayınlanmadan önce onay ister.

Media Attachments: “Enable Media Attachments” aktifleştirirseniz ziyaretçilerin yorumlarına resim ve video ekleyebilmelerine izin verir.

Yorum Yazın